Stomatologia zachowawcza

Zastosowanie nanohybrydowych materiałów do odbudowy i wypełniania zębów umożliwia wykonywanie bardzo estetycznych wypełnień. Materiały takie jak Gradia GC, Reflectys czy Herculite należą do materiałów klasy premium.

Wykonanie wielu warstw o różnych przeziernościach i odcieniach umożliwia perfekcyjne podążanie za naturą. Aby zabieg wykonany był precyzyjnie, bez dostępu śliny, niejednokrotnie stosowany jest izolujący ząb koferdam. W celu uzyskania optymalnego kształtu stosowane są silikonowe indexy, formówki.

Wszystkie zabiegi wykonujemy na życzenie w znieczuleniu.

Dzisiejsza stomatologia jest wymagająca zarówno dla lekarzy jak i wypróbowuje cierpliwość Pacjentów, gdyż potrzebny jest dłuższy czas na wykonanie bardzo estetycznego wypełnienia- jednak cierpliwość się opłaci.

W wielu przypadkach wykonujemy ceramiczne odbudowy za pomocą porcelanowych wkładów, nakładów, licówek czy koron.

Diagnostyka

Do diagnostyki wykorzystujemy urządzenia renomowanych, europejskich firm takich jak Myray czy Soredex.

Wykonujemy zdjęcia zębowe (cyfrowe jakość obrazu z wykorzystaniem płytek Digora oraz redukcja dawki promieniowania, tomografię stożkową CBCT Hyperion H9 - zdjęcia 3D umożliwiające precyzyjną diagnostykę przed zabiegami chirurgicznymi, planowaniem implantologicznym - oraz zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne w technologii cyfrowej - ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, gdzie dawka promieniowania jest maksymalnie obniżona.

Endodoncja

Specjalistyczne leczenie kanałowe wykonujemy przy użyciu mikroskopu szwajcarskiej firmy Leica. Wykorzystujemy narzędzia rotacyjne i urządzenie endopilot do opracowwania kanałów i ich ostatecznego wypełnienia gutaperką na "ciepło" oraz bioceramiczne uszczelniacze na bazie MTA. Zabiegi wykonuje p. dr Mateusz Dajczak- uczestnik wielu kursów z dziedziny endodoncji, wieloletni praktyk i pasjonaty pracy z wykorzystaniem mikroskopu (leczy około 1300 kanałów rocznie). Zabiegi zawsze wykonywane są w powiększeniu optycznym dla uzyskania wysokiej jakości prac. Dzięki możliowści lepszego wglądu w pole zabiegowe leczenie kanałowe przeprowadzane jest w sposób najbardziej precyzyjny . W przypadku konieczności ponownego leczenia kanałowego jest to jedyna, pewna metoda pozwalająca uzyskać optymalne efekty.

Wybielanie

Białe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu. Ładny i zdrowy uśmiech to dobre samopoczucie i pewność siebie. Okazuje się, że osiągnięcie zniewalającego efektu nie jest wcale takie trudne.

Współczesna stomatologia estetyczna oferuje niezwykle szeroki wachlarz możliwości leczenia pozwalające na uzyskanie świetnego efektu białego uśmiechu. Wybielamy zęby w gabinecie z wykorzystaniem lasera diodowego AMD (skrócony czas aktywacji żelu do 1 godziny), który zapewnia lepszy efekt wybielania niż lampy np. Beyond itp. Wykonujemy oczywiście nakładki, mające zastosowanie do samodzielnego, zazwyczaj nocnego wybielania, które przy naszych wskazówkach przeprowadza pacjent samodzielnie w domu.

Protetyka

Utrata zębów spowodowana chorobami - próchnicą, chorobami przyzębia czy urazami jest przyczyną wielu problemów. To na co w obecnych czasach zwracamy szczególną uwagę to estetyka, braki zębowe wpływają na naszą samoocenę i postrzeganie nas w społeczeństwie. Dla nas - dentystów - braki zębowe są przyczyną różnych problemów, na które często pacjenci nie zwracają uwagi, a mają one wpływ na cały układ stomatognatyczny - pochylanie się zębów w kierunku luki, bierne wyrzynanie i powstawanie tzw. "przeszkód zgryzowych", przeciążanie pozostałych zębów, ich ścieranie, a w efekcie końcowym zmniejszenie wysokości zwarcia czy zespołów bólowych.

Braki możemy rekonstruować uzupełnieniami ruchomymi i stałymi lub kombinacją tych dwóch rozwiązań. Zapraszamy na konsultację na której zaproponujemy kilka rozwiązań, z których wybierzemy najbardziej optymalne i komfortowe dla Państwa.

Implantologia

Implanty są obecnie najbardziej zbliżoną do natury formą rekonstrukcji braków uzębienia. Implantami nazywamy wszczepy, najczęściej tytanowe trwale łączące się z kością.

Implantologia stomatologiczna ma już swoją historię, pierwsze implanty zostały wszczepione ponad 40 lat temu przez profesora Braenemarka i funkcjonują do dziś. Od tamtej pory dużo się zmieniło w tej dziedzinie, coraz częściej stosowane są technologie kosmiczne, wojskowe a ostatnio nawet nanotechnologia (powierzchnia zwiększająca wielkość i szybkość osteointegracji).

Przy planowaniu leczenia najważniejszą rzeczą jest planowany efekt końcowy tzn. jakiego typu uzupełnienie ma być wykonane - stałe, ruchome, przykręcane czy cementowane. Każde z tych rozwiązań wymaga innego postępowania, dobieramy odpowiednią liczbę, typ i rozmieszczenie implantów.

W naszym gabinecie stosujemy implanty firmy Straumann, ETK oraz Bredent. Oferujemy również nowość na rynku - implanty cyrkonowe Pure Ceramic firmy Straumann oraz White Sky firmy Bredent.

Zapraszamy na konsultację na której spróbujemy wspólnie stworzyć najlepszy dla Państwa plan leczenia, dostosowany do Państwa potrzeb oraz możłiwości finansowych.

Naszym specjalistą w tej dziedzinie jest lek. stom. Jarosław Rajczyk, dysponujący ponad 20-letnim doświadczeniem implantologicznym, które potwierdza ukończone przez niego jako pierwsze w Polsce Curriculum Implantologiczne ITI z certyfikatem zaświadczającym o umiejętnościach. Gabinet Rajdent posiada oficjalną rekomendację od szwajcarskiego producenta wysokiej jakości implantów Straumann.

Więcej przydatnych informacji o implantach znajdziecie państwo na stronie wszystkooimplantach.pl

Chirurgia Stomatologiczna

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii to nie tyko ekstrakcja zęba, którego z różnych przyczyn nie można leczyć zachowawczo. W naszym gabinecie wykonujemy także wiele zabiegów z zakresu małej chirurgii na przykład:

 • usuwanie zębów zatrzymanych, najczęściej dotyczy to trzecich zębów trzonowych (ósemek), kłów, zębów nadliczbowych;
 • zabiegi resekcji wierzchołka korzenia, czyli odcięcia wierzchołka korzenia zęba jako zabieg uzupełniający leczenie endodontyczne;
 • zabiegi hemisekcji, czyli odcięcia korzenia zęba wielokorzeniowego, który nie rokuje w leczeniu zachowawczym, z pozostawieniem korzenia zdrowego, mogącego stanowić filar w leczeniu protetycznym;
 • zabiegi wpomagające leczenie ortodontyczne: podcięcie, wycięcie wędzidełka, odsłonięcie zęba zatrzymanego- zabiegi te wykonujemy m.in. przy użyciu lasera diodowego amerykańskiej firmy AMD;
 • zabiegi ułatwiające leczenie protetyczne, na przykład pogłębianie przedsionka jamy ustnej, plastyka wyrostka zębodołowego;
 • usuwanie torbieli;
 • podnoszenie dna zatoki szczękowej (Sinus Lift) oraz zabiegi regeneracyjne, mające na celu odtworzenie kości (np. GBR) oraz tkanek miękkich z użyciem biomateriałów

Ortodoncja

W naszym gabinecie preferujemy wielofazowe sposoby leczenia wad i zaburzeń zgryzu. Dla każdego pacjenta przygotowuję indywidualne rozwiązania terapeutyczne w zależności od wieku, zaawansowania wady zgryzu, parafunkcji, kondycji stawów skroniowo-żuchwowych i odczucia estetycznego. Leczenie ortodontyczne polega na prawidłowym ustawieniu zębów w łuku i uzyskaniu właściwych kontaktów pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. W ostatnich latach ortodoncja rozwija się bardzo szybko i możliwe jest leczenie coraz bardziej skomplikowanych przypadków.

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Jedynym warunkiem rozpoczęcia leczenia jest "zdrowa" jama ustna - zęby i dziąseła .Stan zdrowia jamy ustnej określa ortodonta. Dzieci z uzębieniem mlecznym zazwyczaj nie wymagają leczenia ortodontycznego, choć istnieją pewne wady zgryzu wymagające interwencji już w tym okresie. Podczas całego leczenia ortodontycznego obowiązuje wzmożona higiena jamy ustnej.

Oferujemy Państwu pełny zakres usług ortodontycznych, począwszy od profilaktyki, wczesnego leczenia ortodontycznego, poprzez aparaty ruchome tzw. wyjmowane, konwencjonalne aparaty stałe a skończywszy na skomplikowanych aparatach stałych tzw. kosmetycznych. Dysponujemy całą gamą aparatów zarówno ruchomych jak i stałych, które umożliwiają prostowanie nawet najbardziej krzywych zębów. Konwencjonalne aparaty stałe prawidłowo kształtują łuki zębowe, ustawiają zęby prosto. Aparaty kosmetyczn są szczególnie polecane dorosłym pacjentom mającym wysokie wymagania estetyczne i poczucie piękna.

Jesteśmy autoryzowanym gabinetem Invisilign i ClearAligner.

Cyfrowa ortodoncja nakładkowa

Nowoczesna, cyfrowa ortodoncja nakładkowa jest równie skuteczna jak klasyczne aparaty ortodontyczne. Oferujemy leczenie ortodontyczne dla wszystkich osób, które szukają alternatywy mniej widocznej, umożliwiającej dokładne mycie zębów. Doskonałe efekty uzyskujemy również u dzieci z różnymi wadami zgryzu. Nakładki są chętnie noszone, nie przeszkadzają w mówieniu w związku z czym leczenie jest bardzo efektywne.

Na pierwszej konsultacyjnej wizycie pobierane są skany i tworzony jest przez ortodontę plan leczenia. Na tym etapie możesz zobaczyć wizualizację swojego uśmiechu. Po zaakceptowaniu wytwarzane są nakładki, które przesuwają zęby w odpowiednie miejsce. Prosta droga do pięknego uśmiechu. W Rajdent współpracujemy z systemem CLEAR ALIGNER oraz INVISALIGN.

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje następujące zabiegi:

 • usuwanie osadu i kamienia nazębnego;
 • lakowanie zębów;
 • lakierowanie zębów;
 • intensywna fluoryzacja w profilaktyce przeciwpróchniczej i leczeniu nadwrażliwości;
 • naukę higieny jamy ustnej;
 • usuwanie torbieli

Nieusuwana płytka bakteryjna w ramach codziennej higieny jamy ustnej przekształca się w kamień nazębny. Kamień prowadzić może do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia - paradontozy, a w konsekwencji do utraty zębów. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio często (w zależności od wskazań) oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg ten wykonujemy bez znieczulenia metodą mechaniczną przy pomocy ultradźwięków i piaskarki. Jednak przy obfitych złogach nazębnych oraz przy odsłoniętych szyjkach zabieg ten można wykonać w znieczuleniu miejscowym oraz podzielić na etapy celem poprawy komfortu. Na koniec zabiegu po dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów, całość uzębienia polerujemy za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek i past polerskich tak, aby pozostawić idealnie gładką powierzchnię. Po zakończonym zabiegu przy prawidłowej higienie jamy ustnej osad i kamień nie będzie miał tendencji do nadmiernego osadzania się. Zabieg lakowania jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż ich budowa sprzyja zaleganiu bakterii. Zabieg lakowania jest bezbolesny. Lekarz stomatolog przed lakowaniem oczyszcza ząb, a następnie wprowadza lak do wnętrza bruzdy.

Do zabiegu lakierowania stosuje się fluor o wysokim stężeniu. Przed aplikacją lakieru dokładnie oczyszcza się zęby i na suche powierzchnie aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przezroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru. Zabieg lakierowania zaleca się wykonywać dwa razy w roku, a przy większej skłonności do próchnicy wykonuje się go częściej - co trzy miesiące. echanizm przeciwpróchnicowy fluoryzacji polega na wzmacnianiu zewnętrznej warstwy zęba - szkliwa. Wszystkie zabiegi profilaktyczne w naszym gabinecie wykonują dyplomowane higienistki stomatologiczne.

Sedacja

Sedacja jest definiowana jako stan ograniczonego poziomu świadomości wywołany metodami farmakologicznymi, który pozwala pacjentowi na zachowanie reakcji stosownych do fizycznych bodźców lub poleceń słownych. Pacjent w sedacji nie odczuwa lęku, mimo że ma ograniczoną orientację i zmniejszoną zdolności koncentracji uwagi, współpracuje z wykonującym zabieg. Pacjent bardzo szybko powraca do pełnej świadomości. Podtlenek azotu (“gaz rozweselający”) jest bezbarwnym, bezzapachowym gazem, który jest używany w trakcie leczenia stomatologicznego celem uspokojenia oraz rozluźnienia zestresowanego pacjenta. Wdychany wywołuje uczucie euforii oraz odprężenia. W warunkach gabinetu stomatologicznego podtlenek azotu nie ma możliwości wywołania głębokiej narkozy lub snu – pacjent może swobodnie przełykać, mówić, a także pozostaje przytomny i oddycha samodzielnie.

Wskazania do stosowania sedacji:

 • silny strach przed leczeniem stomatologicznym u dzieci i dorosłych;
 • nasilony odruch wymiotny;
 • Nadpobudliwość nerwowa;
 • wszystkie zabiegi diagnostyczno-terapeutyczne z przewidywanymi nieprzyjemnymi odczuciami pacjenta;
 • zabiegi z zakresu medycyny estetycznej poza okolicą nosa i policzków

Przeciwskazania do stosowania sedacji wziewnej:

 • przeziębienie, przerost migdałków gardłowych–niedrożność górnych dróg oddechowych;
 • ciąża;
 • choroby psychiczne;
 • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis, wrodzona wada serca;
 • przewlekłe choroby oskrzeli, rozedma płuc;
 • alkoholizm;
 • brak współpracy pacjenta

Zalecenia dla osób chcących poddać się upokojeniu gazem rozweselającym:

 • należy powstrzymać się od posiłków i picia co najmniej 2h przed zabiegiem;
 • nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu;
 • nie należy zakładać ciasnych ubrań;
 • należy powstrzymać się od prowadzenia samochodu przez co najmiej 30 minut od czasu zakończenia zabiegu;